Sivu 1/1

Kokemuksia sähköavusteisista

Lähetetty: 14 Kesä 2009, 22:50
Kirjoittaja tkarttu

Oma ketju lienee paikallaan - yhdistelmänä ZOX26 low -etuvetoinen nojakki + eZee conversion kit.

tkarttu - Sähköavusteisuutta porakoneista - RC -taitteiden kautta harj kirjoitti:

Sain lopulta (lähes) kaikki tarvittavat palikat kasaan. Ensivaikutelmat pyöräilystä eZeen avustamana: :D. Enpä muista, että ylämäkeen meno olisi tuntunut koskaan aiemmin yhtä hauskalta. Sama mäki, joka hyvänä päivänä meni korkeintaan kolmosella (Rohloffin 14:sta), menee lähes vihellellen seiskalla, eikä ota pumpusta lähellekään yhtä paljon. Allekirjoitan siis useimpien sähköavusteisia kokeilleiden arvion siitä, että pyöräilyn luonne muuttuu selvästi ja hauskempaan suuntaan. (Sisäinen pessimistini huutaa taustalla, että odotahan vaan, kun ensimmäinen osa pettää.)

Minulla on ns. throttle-malli, jossa avustuksen määrää säädetään (vasemmasta) kahvasta kääntäen. Jos polkeminen lakkaa tai jarrukahvoista vetää, moottori sammuu heti. Voin kertoa lisää eZeen asennuksesta ja toiminnasta myöhemmin. Tässä vielä pari valokuvaa

Kuva
"kaasu-" ja jarrukahvat, ledinäyttö (1,1 Mt)

Kuva
napamoottori, Li-Ion -akut ja kontrolleri (880 Kt)

Oleellisimmat eZeen ominaisuudet löytyvät esim. täältä http://www.ezeebike.com/products/products_kit.htm. Sisäistä kauneutta voi ihailla vaikka täältä http://www.ypedal.com/ezee.htm. Kokonaispaino on (akut 3,1 kg + napamoottorirengas 5,5 kg =) 8,6 kg + kontrolleri + piuhat, mutta toisaalta säästyy yhden etu- tai takarenkaan paino.

Asennuksesta

Hain aluksi apua Bike Planetista, mutta asentajien lomakiireiden takia homma jäi itselleni. Kaikkein vaikeinta oli irrottaa ja kiinnittää kumiset kädensijat. Sain vinkin käyttää paineilmaa apuna, mutta mun airbrush-kompura ei juuri auttanut. Mukana tuli ihan pätevän näköinen akuille tarkoitettu kangaskotelo tarakan reunaan, mutta pyörässäni ei ole tarakkaa. Siksi sahailin ja porailin rautakaupan alumiiniprofiilista kiskot, jotka ruuvasin istuimen taakse. Akut voi nyt liu'uttaa paikoilleen työntämällä suojakuoren urat kiskoihin. Johdot oli merkitty melko selkeästi ja yksikäsitteisesti, kaikissa liittimissä oli eri määrä pinnejä, joten vääriä kytkentöjä ei (liene) tullut. Kokonaisuus sisältää kolme virtakytkintä: akuissa, led-näytössä ja kahvassa. Akku- ja kahvakytkimien pitää olla päällä, jotta moottori toimii. Jännitetason led-näytön kytkin ja ylimääräinen valopiuha liittyvät ilmeisesti toisiinsa. Tarttisko alkaa etsimään n. 37 V valaisinta, virtaa olisi tarjolla. Napamoottorirengas oli varustettu Schwalben Marathon Plus -kumilla, joka nippa nappa mahtui lokasuojan alle. Täytyy vielä siistiä asennusta nippusiteillä.

Havaintoja

Harjaton napamoottori vääntää ilmeisen hyvin laajalla nopeusalueella, kiitos sisäisten vaihteiden (planeettapyörästö). Moottori ei myöskään jarruta normaalissa ajossa sisäisen vapaarattaan ansiosta. Kun "kaasukahvaa" kiertää hieman poljettaessa & hitaalla nopeudella, moottori tulee mukaan hyvin pehmeästi. Vaihteiston negatiivinen piirre (tehohäviön lisäksi) on uriseva ääni erityisesti alemmilla vaihteilla. Täysillä avusteisesti päästellessä (= harvemmin oikeaa tarvetta??) ääni lähes hukkuu rengasmeluun ja tuulen suhinaan. Avusteisuus ikäänkuin häviää pikkuhiljaa nopeuden kasvaessa yli säädetyn maksimin, sen jälkeen meno tuntuu aivan perinteiseltä eli on vain ajajan rahkeista kiinni. Akut ja moottori siirsivät kokonaisuuden painopistettä hieman taaksepäin, mutta etuvedon sutimistaipumusta sateella tai soralla ylämäessä voi nyt helposti kompensoida pienellä ranneliikkeellä. Ezee-gurujen mukaan jyrkemmissä ylämäissä ei tulisi käyttää täyttä "kaasua", ainakaan kauan, koska liiallinen sähkövirta kuluttaa akkuja liikaa. Onneksi paikalliset jyrkätkin mäet sujuivat hyvin vähemmälläkin.

Nyt pitäisi vielä oppia käyttämään avustusta oikein ja nauttiakin siitä. Työmatkalle tuo on juuri omiaan sekä sopinee kruisailuun. Kuntopyöräilyssä avustuksen rooli ei liene niin tärkeä, mutta toisaalta pulssin saa pysymään tasaisen korkeana, jos malttaa avustaa vain kovissa ylämäissä. Intervalliharjoittelusta akun voi jättää pois.

Tässä vielä mielenkiintoinen uutinen http://www.bikebiz.com/news/30256/Scientists-testing-new-pedal-propulsion-system.


Re: Kokemuksia sähköavusteisista

Lähetetty: 21 Kesä 2009, 21:40
Kirjoittaja TeemuN

MIstä muuten tilasit ja paljonko kustansi? Ezeellähän on suomalainenkin myyjä: http://www.fillarishop.com/ . Heillä ei tosin (vielä) ole tuota pakettia myynnissä mutta kun kyselin Fillarifestareilla niin saattaisivat ottaa mallistoon kun kyselyjä on kuitenkin tullut sen verran. Varaosat ja huollon luulisi pelaavan tuota kautta?


Re: Kokemuksia sähköavusteisista

Lähetetty: 23 Kesä 2009, 14:10
Kirjoittaja tkarttu

Ensin meinasin tilata täältä www.cyclepoint.net, mutta tilasinkin sitten täältä http://nycewheels.com/.
Hinta + UPS 1130,42 €
Tulli + ALV 285,60 €

Joo, kyselin minäkin aiemmin keväällä tuolta Fillarishopista. Sieltä olisi irronnut kokonainen sähköpystäri halvemmalla, muttei sentään nojakkia.


Re: Kokemuksia sähköavusteisista

Lähetetty: 26 Kesä 2009, 22:55
Kirjoittaja tkarttu

Latasin akut eilen ekan kerran uudelleen reilun sadan km ja yli viikon pyöräilyjen (<= en käynyt työssä toimistolla) jälkeen. Käytin avustusta toki lähinnä ylämäissä, jos kohta kokeilin myös kiihdytysapuna tasaisellakin. http://www.pedelecs.co.uk/:n käyttäjäkokemusten mukaan akut voisivat toimia kohtuullisesti vielä 200 latauksen jälkeen eli neljän vuoden pyöräilyt olisi edessä. Valistuneena arvionani epäilen, että jaksoittaisessa ja suhteellisen hitaassa purkamissyklissä akkujen kemiallinen vanheneminen saattaa rajoittaa latausten määrää enkä välttämättä yllä aivan samoille uudelleenlatauslukemille ennen akkujen uusintaa.

Napamoottorijälkiasennussarjaani kuuluu myös karvalakkimallinen lednäyttö, jolla voi seurata akusta saatavaa jännitettä. Vihreällä kaikki on ok, keltaisella pitää valpastua ja punaisella hellittää "kaasua" ja/tai harkita latausta. Kerran sain punaisen ledin syttymään, mutta tämä tapahtui hyvin loivassa ylämäessä hitaassa vauhdissa vääntäessäni täydet tehot isolla vaihteella. Moottori ei tällöin ilmeisesti saanut riittävästi apua polkemisesta ja akuista loppui puhti.

En ole malttanut paljoakaan naatiskella vaan ennemmin vetänyt kovavauhtisia lenkkejä sähköavusteisesti. Sillä on ollut melko huomattava vaikutus keskinopeuteen paikallisessa, keskivertoisen mäkisessä maastossa (Suomen mittapuulla). Muutaman lenkin perusteella arvioisin keskinopeuden kasvaneen 4 - 5 km/h. Sitten kun työmatkapyöräily jatkuu, tullee testattua myös sähköapua hikoilun vähentämisessä.


Re: Kokemuksia sähköavusteisista

Lähetetty: 27 Kesä 2009, 07:02
Kirjoittaja jviirret

Ajelettako noita kohonneita keskinopeuksia taajamien pyöräteillä vai rauhallisemmilla tieosuuksilla? Sen verran tälle kesälle tuossa kaupungin pinnassakin pyörinyt, että jatkuva muuta liikennettä nopeammin ajaminen on aika rasittavaa. Ohittelujen lisäksi tulee äkkijarrutuksia, kun sivusta eteen tulevat olettavat pyöräni joko olevan kauempana tai kulkevan hitaampaa. Eikä nuo mun nykyiset pyörät edes ole mitään nopeita.

Jukka


Re: Kokemuksia sähköavusteisista

Lähetetty: 27 Kesä 2009, 23:38
Kirjoittaja tkarttu

Taajaman ulkopuolella olen tosiaan ajellut, suhteellisen vähäristeyksisillä ja -liikenteellisillä pyöräteillä ja pientareilla. Jatkuva risteyksien ja kanssaliikkujien väistely ja jarruttelu varmaan pudottaisi nopeusetua selvästi. Pari kertaa olen polkenut taajaman läpi ja joutunut pysähtymään valoihin. Niissä olen kokeillut sähköistä kiihdytysapua ja kyllähän sekin toimii. Hieman vaatisi lisätreenausta vaihde- ja kaasukahvan synkronoitu vääntely, mutta ehkäpä moiseen ei ole todellista tarvetta. Kaasukahvan jousi ei ole kovin jäykkä, mutta pitemmissä ylämäissä on tullut jo tarvetta lepuuttaa rannetta välillä.

Vielä yksi huomio: en ole juurikaan tarvinnut Rohloffin vaihteita 1-7 enää, mitä nyt yhdessä jyrkimmässä töppyrässä. Ennen sähköapua jokapäiväinen vaihdeväli oli 3-14. Pitää vissiin käydä ostamassa hieman isompi eturatas.


Re: Kokemuksia sähköavusteisista

Lähetetty: 06 Heinä 2009, 09:08
Kirjoittaja ajou

Tässä vielä yksi vanhempi versio aiheesta. On käytetty aika vähän, koska se on tuossa talvipyörässäni.
Ajattelinkin nyt loppukesästä kokeilla TW-bentiini.

http://homepage.mac.com/artoj/iblog/C16 ... index.html

Artsi


Re: Kokemuksia sähköavusteisista

Lähetetty: 06 Heinä 2009, 12:05
Kirjoittaja jori
ajou kirjoitti:

Tässä vielä yksi vanhempi versio aiheesta. On käytetty aika vähän, koska se on tuossa talvipyörässäni.
Ajattelinkin nyt loppukesästä kokeilla TW-bentiini.

http://homepage.mac.com/artoj/iblog/C16 ... index.html
Artsi

Haa, en muistanutkaan, että sinulla on akkubiken ketjuvetoinen. Tulisin mielelläni katsomaan itävaltalaisten versiota, ennen kuin rakennan oman. Olisitko ystävällinen ja selvittäisit muutaman seikan: 1 Onko iso ketjupyörä muovia. 2 Mille pyöräkoolle laitteesi on tarkoitettu. 3 Mikä on hammasluku suurella pyörällä. 4 Mikä on hammasluku pienellä pyörällä. 5 Mikä on ison pyörän halkaisija hammasvälistä hammasväliin. Tuo viimeinen halkaisijamitta on sellainen, että tarvitsisin oikeastaan ihan tarkan mitan työntömitalla mitattuna ja mittaan sen kuitenkin sitten itse, kun pääsen visiitille. Karkea mitta riittää aluksi. Tarkkaa halkaisijamittaa tarvitsen hammasjaon määrittämiseen. Huomasin nimittäin, että ketjupyörien hammasjaoissa on parin prosentin eroja. Uuden BMX pyörän takarattaan hammasjako oli 2,5% suurempi kuin uuden maastopyörän eturattaan, eikä uusi ketju suostunut pysymään BMX rattaalla ketjuvaihteisen kiristäjällä, vaan hyppäsi yli kovasti polkaistessa. Tämä ongelma tietenkin korjaantuu ketjun kuluessa, ja kenties ketjun elinikä on pidempi pari prosenttia normaalia harvahampaisemmalla ratasparilla. 6 mm lenkkivälinen ketju, jota kuvittelen tuon itävaltalaisten laitteen olevan, on varsin kallista, siksi rattaan sopivuus tälle ketjulle on erityisen tärkeätä.
Voisitko siis vinkata, milloin siirrät apumoottorin pyörästä toiseen, niin hurautan täältä Tampereelta mittaamaan sen halkaisijan. Halkaisijan tarkka mittaaminen on helpointa tehdä irralliselle rattaalle.

Jori


Re: Kokemuksia sähköavusteisista

Lähetetty: 06 Heinä 2009, 20:28
Kirjoittaja ajou

Tässä muutamia vastauksia:

1 Onko iso ketjupyörä muovia. - Jep
2 Mille pyöräkoolle laitteesi on tarkoitettu. - Valmistajan mukaan 24-28"
3 Mikä on hammasluku suurella pyörällä. - Ei tietoa tällä hetkellä
4 Mikä on hammasluku pienellä pyörällä. - 11 hammasta.
5 Mikä on ison pyörän halkaisija hammasvälistä hammasväliin. - Valmistajan mukaan 215 mm, mutta tod. näk hampaiden kärjestä kärkeen.
En meinaa vaihtaa ratasta vaan siirrän koko takapyörän trikestä tähän TW-bentiin.

Tietoa setistä löytyy täältä, tosin "nur auf Deutsch", mutta kysy minulta, jos et jotain ymmärrä ;-)

http://www.akkubike.com/antriebsset.htm
http://www.akkubike.com/technik.htm

Artsi


Re: Kokemuksia sähköavusteisista

Lähetetty: 08 Heinä 2009, 00:24
Kirjoittaja jori

1 Iso muovinen ketjupyörä on hyvä idea. Muovi painaa vain 40% alumiinisen painosta ja alle 15 % teräksisen painosta. Toista sataa muovihammasta kantaa kyllä pikkupyörän muutaman teräshampaan tuottaman ketjuvoiman.
2 Tarkoitin kysyä, valittiinko tilattaessa tiettyä pyöräkokoa varten suunniteltu setti, l. kysyttiinkö pyöräkokoa tilauksessa.
3 Laskin kuvasta 115 hammasta, mutta se voi heittää muutaman hampaan, varsinkin jos tuo halkaisijatieto pitää paikkansa.
4 Ilmeisesti 20" pyörähalkaisijoille käytetään 14-hampaista, jos tavoite on päästä samoihin nopeuksiin.
5 Uskoisin, että mittaaminen onnistuu isolla työntömitalla myös pyörässä kiinni olevalle rattaalle.

Saksa sujuu kyllä. Minua kiinnostava tieto on vain liian yksityiskohtaista löytyäkseen yleiseltä sivustolta tai kysyttäväksi valmistajalta suoraan :)

Yksi lisäkysymys: Miten moottori käyttäytyy vapaalla rullatessa? Pyöriikö moottori mukana vai onko pikkupyörällä vapaaratas. Ainakin ketju taitaa pyöriä mukana.

Jori


Re: Kokemuksia sähköavusteisista

Lähetetty: 08 Heinä 2009, 11:45
Kirjoittaja ajou
jori kirjoitti:

Yksi lisäkysymys: Miten moottori käyttäytyy vapaalla rullatessa? Pyöriikö moottori mukana vai onko pikkupyörällä vapaaratas. Ainakin ketju taitaa pyöriä mukana.

En kyllä keksi, miten tuon saisin selville ;-) Ketju pöyrii toki mukanan koko ajan, mutta mitä moottorin sisällä tapahtuu......?

Artsi


Re: Kokemuksia sähköavusteisista

Lähetetty: 08 Heinä 2009, 12:11
Kirjoittaja jori
ajou kirjoitti:

En kyllä keksi, miten tuon saisin selville ;-) Ketju pöyrii toki mukanan koko ajan, mutta mitä moottorin sisällä tapahtuu......?

Katso pyöriikö moottorin akseli.

Jori


Re: Kokemuksia sähköavusteisista

Lähetetty: 08 Heinä 2009, 12:16
Kirjoittaja ajou

No niinpä tietysti :lol: