Cruzbike A4X
Uusi nojapyörä pitkästä aikaa Cruzbikeltä, A4X esitellään piakkoin. Varsin funktionaalinen näyttää olevan.
https://cruzbike.com/products/a4x
https://www.youtube.com/watch?v=1t_1HnVj-a0&t=4s
Täältä löydät kaiken tiedon nojapyöristä, kinnereistä ja velomobiileista sekä nojapyöräilytapahtumista.
https://www.nojapyorafoorumi.fi/
Uusi nojapyörä pitkästä aikaa Cruzbikeltä, A4X esitellään piakkoin. Varsin funktionaalinen näyttää olevan.
https://cruzbike.com/products/a4x
https://www.youtube.com/watch?v=1t_1HnVj-a0&t=4s
Aika pitkä etäisyys ylemmästä ohjainlaakerista tuohon, missä etupuomi kiinnittyy. Voikohan haarukan ohjainputki katketa pitkässä käytössä kovaa polkien?
Tuo ei kai ole niin aggressiiviseen käyttöön tarkoitettu kuin esim V20, mutta joissain rennommissakin malleissa on etupuomi kiinni juuri ylemmän ohjainlaakerin yläpuolelta.
Eikö uudempi ole kuitenkin vahvempi rakenne, kun etupuomi on paljon paksumpi? Samanlainen on ollut jo pitkään mallissa Q45: 
Hyvä huomio polkumieheltä. Mun mielestä ehdottomasti puomi kannattaisi olla mahdollisimman lähellä ohjauslaakeria ja tehdä tangon korotus vaikka stemmillä.
Itsellä ainakin on tuo haarukan yläpää ollut heikko kohta ja muistaakseni kahdesti murtunut nyt 10 vuoden (kesä) käytön aikana. Joskus on toki aika kovaakin tullut mentyä.