Mielenkiintoinen listaus..
Tuntuu aika hurjalta jos vertaa Leitraa ja normi pyörää niin yli 10kmh enemmän Leitralla vauhtia samalla teholla...
Varmaan pitää paikkansa mutta tuntuu vain niin uskomattomalta.
Täältä löydät kaiken tiedon nojapyöristä, kinnereistä ja velomobiileista sekä nojapyöräilytapahtumista.
http://www.nojapyorafoorumi.fi/
Mielenkiintoinen listaus..
Tuntuu aika hurjalta jos vertaa Leitraa ja normi pyörää niin yli 10kmh enemmän Leitralla vauhtia samalla teholla...
Varmaan pitää paikkansa mutta tuntuu vain niin uskomattomalta.
...mutta mukana oli myös vector-kolmipyörävelomobiili; 46 km/h vs. leitran 33 km/h. On nääs yksi sellainen myynnissä ligfiets.netin torilla...
asuntovelallisen on helppo fantasioida mutta vaikea tehdä ostoksia.
Enemmän yllättää tuo pelkkä takaboksillinen Baron noinkin hyvillä lukemilla. Ajoin joskus Markun Mangolla parisataa metriä, ja oli saman tien ilmeistä että ilmanvastus on huomattavasti alempi kuin kattamattomalla. Tuosta myös huomaa kuinka katetuissa ennätysvehkeet jotka on puolta kapeampia kuin käyttöpelit on myös puolta pienempiä ilmanvastukseltaan.
Minut yllätti tämä Bean II , joka rujosta ulkonäöstään huolimatta päihitti tuon matalan ja virtaiivaisen näköisen Vectorin mennen tullen (51,5/46). Tai täyskatettu M5, jossa pää on ulkona ilman katetta (52,3).
Melkein menisin väittämään, että M5 mittaukset on tehty jossain muussa asussa, kuin tässä kuvan mukaisessa.
En tiedä ehkä tyhmä kysymys mutta eiks noissa vehkeissä oo muitakin eroja ku ilmanvastus ? Jos siis samalla teholla poljetaan niin välitykset kai voi olla kovin erilaiset. Vai enkö ole ymmärtänyt jotain/mitään ?
Kai vierintävastukset ovat kaksi ja kolmipyörissä erilaiset, liekö tässä huomioitu?
Itseäni ihmetyttää että tuo higracer on CLWB:tä hitaampi, omat "tutkimukset" kun väittää ihan päinvastaista. Itse voisin nostaa highracerin helposti clwb:n ja kilpapyörän yläpuolelle.
Jukka
Nuo on tietty ajettu huippukovalla ja -sileällä alustalla, jolloin pienten renkaiden ja useamman kuin kahden renkaan aiheuttama vierintävastuksen kasvaminen on oikeasti todella mitätöntä. Sitten jos ollaan jossain soratiellä, tilanne on aivan toinen.
Sivun alalaidassa lukee:
"All Cr (rolling resistance) set to .0060
Temp = 21 degrees C
Pressure = 30 " mercury
weight = 230 lbs including rider"
Että sillä lailla yksinkertaistettu. Pariin kulkineeseen on vierintävastusta korjattu hieman alaspäin (0,0060 -> 0,0050).
Arvot on haalittu sieltä täältä, enkä myöskään usko kaikkien olevan oikein linjassa. Mutta suuntaa antavana listana ihan mielenkiintoinen.
Eiköhän noita highracerin arvoja päästä tulevana kesänä selvittelemään ainakin Slywayn osalta, kunhan Italian ihmeitä saadaan koottua ajokuntoon.
jori kirjoitti:Minut yllätti tämä Bean II , joka rujosta ulkonäöstään huolimatta päihitti tuon matalan ja virtaiivaisen näköisen Vectorin mennen tullen (51,5/46). Tai täyskatettu M5, jossa pää on ulkona ilman katetta (52,3).Melkein menisin väittämään, että M5 mittaukset on tehty jossain muussa asussa, kuin tässä kuvan mukaisessa.
Tuntuisi, että M5:n tapauksessa kuskilla on ollut aika-ajokypärä mittauksessa päässään: sen "takapuikulan" saanee mukavasti aseteltua pyörän koria vasten.
Mitä vectoriin vertaukseen tulee, niin tuntuu, että kaksipyöräisyyden tuoma kapeus on hyvin merkittävässä osassa ilmanvastuksen muodostumisessa; vector taitaa olla nopein kolmepyöräinen? (ja ainoa noista katetuista, johon voi nousta ilman apua. )
Vastaan nyt tähän M5 asiaan, kun Moemsin kanssa viikko sitten asiasta juttelin...
Arvo on mitattu kuomullisella yksilöllä, eli pää katteen sisällä. Eroa pelkällä pään sulkemisella kuomun sisään tulee jopa 20 km/h, joka on aika melkoisesti noin pienestä asiasta. Tietenkin kuvasta puuttuvat myös levykiekot.