The Tripod kinneri.
The Tripod kinneri on ainakin minulle uusi tuttavuus.
hintana näyttää olevan $3 850.00
Sivusto->
http://columbiacycleworks.com/
Kuvia-->
http://www.flickr.com/photos/wmbates/se ... 489914217/
Täältä löydät kaiken tiedon nojapyöristä, kinnereistä ja velomobiileista sekä nojapyöräilytapahtumista.
http://www.nojapyorafoorumi.fi/
The Tripod kinneri on ainakin minulle uusi tuttavuus.
hintana näyttää olevan $3 850.00
Sivusto->
http://columbiacycleworks.com/
Kuvia-->
http://www.flickr.com/photos/wmbates/se ... 489914217/
Mustasudenkorento kirjoitti:The Tripod kinneri on ainakin minulle uusi tuttavuus.
hintana näyttää olevan $3 850.00
Ei näytä kovin aerodynaamiselta - otsapinta-ala on melko suuri, mutta lienee silti nopeampi kuin tavallinen trike. Eikä sada vatsalle.
T. Ari
ajarmala kirjoitti:Ei näytä kovin aerodynaamiselta - otsapinta-ala on melko suuri
Voiko se olla sen suurempi kuin muissakaan tadpoleissa jos koppi on sen kokoinen että sinne juuri ja juuri mahtuu?
Näyttää vain korkeammalta tötteröltä kun kate on lyhyt(ei peitä takarengasta) ja kapea(eturenkaat katteen ulkopuolella).
Jukka
Mustasudenkorento kirjoitti:
Mitenköhän mulle tulee mieleen:
Ei erikoisen hyvän näköinen. Mitenkä tuonne polkimet ja polvet mahtuu
Sakari
irakas kirjoitti:Ei erikoisen hyvän näköinen. Mitenkä tuonne polkimet ja polvet mahtuu
Tuota ihmettelin itsekkin, kunnes katsoin videon etusivulta. Kammet on aika alhaalla ja etuosa on pohjasta auki, josta jalat näyttä ajaessa vilkkuvan.
Jukka
jviirret kirjoitti:ajarmala kirjoitti:Ei näytä kovin aerodynaamiselta - otsapinta-ala on melko suuri
Voiko se olla sen suurempi kuin muissakaan tadpoleissa jos koppi on sen kokoinen että sinne juuri ja juuri mahtuu?
Näyttää vain korkeammalta tötteröltä kun kate on lyhyt(ei peitä takarengasta) ja kapea(eturenkaat katteen ulkopuolella).Jukka
Kyllä tuo minusta on selvästi korkeampi, kuin muut tadpolet. Laite on korkeampi, kuin sen akseliväli. Istuma-asento on pysty ja varsin ylhäällä. Leitran korkuinen, mutta ylhäältä paljon leveämpi ja toisaalta myös kapeampi, kuin Leitra.
Jori
jviirret kirjoitti:Kammet on aika alhaalla ja etuosa on pohjasta auki, josta jalat näyttä ajaessa vilkkuvan.
Kaikissa kaupallisissa kinnereissä taitaa olla pohja auki, ainakin osittain. Aerodynamiikan kannalta parempi olisi tukkia, ja en tiedä pääseekö osassa kinnereistä rapa renkaista roiskumaan sisään. Peruuttamista varten pitäisi olla luukut joista saa jalat potkaistua ulos, mutta muuten saisi olla tukossa. Vai pitääkö alaosa olla auki myös riittävän ilmanvaihdon takaamiseksi?