Sivu 1/1
Haastatteluun
Lähetetty: 17 Helmi 2015, 14:34
Kirjoittaja Tarmous
Teen juttua nojapyöräilystä kaupunki.tv:lle ja haluaisin haastatella jotain alan tuntijaa pääkaupunkiseudulta.
Kokoatko omia nojapyöriäsi mahdollisesti myyntiin? Myytkö tuontipyöriä? Haluatko ilmaista mainosta? Ota yhteyttä! tarmorouhiainen@gmail.com
Re: Haastatteluun
Lähetetty: 17 Helmi 2015, 15:06
Kirjoittaja Wacky
Pk-seudulta ei taida löytyä yrittäjää joka seurais tätä foorumia tarpeeksi aktiivisesti. Nojapyöriin keskittyvää myyjää ei taida olla kuin Pieter joka on ilmoittanut että pistää tammisaaressa sijaitsevan Velocraftin kiinni. Suomessa ei pelkällä nojapyörän myynnillä oikein elä.
Itse olen suunnitellut liikkeen perustamista, mutta asiat vahvasti piirustuspöydällä edelleen
Re: Haastatteluun
Lähetetty: 18 Helmi 2015, 11:50
Kirjoittaja Tarmous
Wacky kirjoitti:Pk-seudulta ei taida löytyä yrittäjää joka seurais tätä foorumia tarpeeksi aktiivisesti. Nojapyöriin keskittyvää myyjää ei taida olla kuin Pieter joka on ilmoittanut että pistää tammisaaressa sijaitsevan Velocraftin kiinni. Suomessa ei pelkällä nojapyörän myynnillä oikein elä.
Itse olen suunnitellut liikkeen perustamista, mutta asiat vahvasti piirustuspöydällä edelleen
Oletko itse rakentanut nojapyöriä? Jos olisi jokin pienikin paja, ja valmis nojakki, niin se kyllä olisi tarpeeksi!
Re: Haastatteluun
Lähetetty: 18 Helmi 2015, 12:00
Kirjoittaja Wacky
Nm. nojailija eli Tero Linnainen olis varmaan pk-seudun lähin nojapyöräpajan omistaja, tuusulassa. Mies on keskittynyt rakentamaan hiilikuidusta pyöriä ja hänellä on kunnon paja siihen.
Mulla ei ole kuin kaupallisia pyöriä toinen on toki Teron muokkaus korjaama ja hieman harvinaisempi, eli suosittelen että laitat Terolle yksityisviestiä.
Re: Haastatteluun
Lähetetty: 18 Helmi 2015, 12:12
Kirjoittaja PW
Kyllä Rikun läskinojakkikin yhen haastattelun arvoinen on 
Re: Haastatteluun
Lähetetty: 18 Helmi 2015, 12:14
Kirjoittaja jviirret
Luulen että jos haluaa haastatella aktiiviharrastajaa, ahkeraa pyörien rakentelijaa ja pyöräkauppiasta, niin pitää haastatella kolmea eri henkilöä 
Jukka
Re: Haastatteluun
Lähetetty: 18 Helmi 2015, 12:18
Kirjoittaja PW
jviirret kirjoitti:Luulen että jos haluaa haastatella aktiiviharrastajaa, ahkeraa pyörien rakentelijaa ja pyöräkauppiasta, niin pitää haastatella kolmea eri henkilöä 
Jukka
Eikä kaikki välttämättä löydy Hesasta 
Re: Haastatteluun
Lähetetty: 18 Helmi 2015, 12:21
Kirjoittaja mhelander
Tarmous kirjoitti:Oletko itse rakentanut nojapyöriä? Jos olisi jokin pienikin paja, ja valmis nojakki, niin se kyllä olisi tarpeeksi!
Onhan meillä nojapyörien rakentajia foorumilla useitakin. Jotkut niistä tekeleistä on päätyneet ihan mediaankin asti kuten tämä oma tekele:

Harmi ettei pitkän haastattelun ja rupattelun jälkeen käytännössä tullut sanaakaan painotuotteeseen.
Re: Haastatteluun
Lähetetty: 18 Helmi 2015, 12:44
Kirjoittaja jooseha
Onko tässä tarkoitus tehdä juttu kaupallisesta toiminnasta vai nojapyöräilystä yleensä? Jälkimmäiseen on varmaan aktiiviharrastaja parempi kuin kaupallinen toimija.
Pajat tosin suurimmalta osalta omatoimirakentajia puuttuvat. Pyörät tehdään usein muiden tiloissa tai sitten vaan taivasalla.
Re: Haastatteluun
Lähetetty: 18 Helmi 2015, 12:48
Kirjoittaja PW
http://www.takakenobikes.fi/
nim. Pikametri tekee kauppaa, sivutoimisesti.
Re: Haastatteluun
Lähetetty: 18 Helmi 2015, 16:35
Kirjoittaja jori
Ja rakentaa ja harrastaa muutenkin, muttei pääkaupunkiseudulla, vaan Kangasalla. 
Re: Haastatteluun
Lähetetty: 18 Helmi 2015, 18:25
Kirjoittaja Tarmous
Kiitos avusta! Takakeno on tosiaan hieman liian kaukana. Yritän saada Nojailijaan yhteyden!