Helsinki, Espoo, Kauniainen ja Vantaa. . Pääkaupunkiseudulla on yhteinen vesi- ja jätehuolto sekä joukkoliikenne, joita hallinnoi YTV, eli Pääkaupunkiseudun yhteistyövaltuuskunta.
Kerava onkin sitten jo Keski-Uusimaata ja Sipoo Länsi-Uusimaata
Sipoo on kuitenkin idässä jos Hesasta kattoo
Petri
Nojapyöräfoorumi toimii hyvin, aina saa vastauksen vaikkei kysyiskään mitään.
Epävirallisia ovat ja Sipoo on tietenkin Itä-Uudellamaalla ja Keski-Uusimaa on sanomalehti, vaikka Sotessa sitä käytetään ja myös tässä. https://www.ku-pelastus.fi/
Terveisin Artsi
Arto Joutsimäki
050-4655 657
Jouta Quad (Arcus III) ja HP Velotechnik Spirit
"The haters gonna hate and the lovers gonna love. I just lean back and ride." -janx (Kotisivut) CLWB2008c (09-12), Nazca ePaseo (06/12-), 20/26 SWB Fenix (08/17-) & Spectri (03/19-)
Keskustelukanavat - #recumbents:matrix.org ja #nojapyorat:matrix.org
Toki löytyy, mutta ainakaan espoolaiset, kauniaislaiset ja vantaalaiset ei tykkää nimestä yhtään, kun parempikin vaihtoehto on käytössä.
Kinnerirekisterin käyttöön tuo Helsingin seutu kuitenkin olisi sopinut parhaiten koska se kattoi juurikin kaikki kinnerit Helsingin seudulla. Pääkaupunkiseutuun ei kaikki mahdu, Helsingin seutukuntaan mahtuisi vielä Karkkilakin mukaan
Petri
Nojapyöräfoorumi toimii hyvin, aina saa vastauksen vaikkei kysyiskään mitään.
On se rekisteri nyt helpompilukunen. Maantietoa piti Wikipediasta vähän kerrata jos silti koette vääryydellä joutuneenne väärään maakuntaan ilmotelkaa täällä. Ihan kaikissa kun ei ollut paikkakuntaa merkittynä, sijoittelin mutulla.
Kymenlaaksokin saatiin kinnerikartalle kun muistin lisätä Jarccon polkuauton, joka jostain syystä oli jäänyt aiemmin pois.
Kinnerivapaita maakuntiakin muutama vielä löytyy.
Petri
Nojapyöräfoorumi toimii hyvin, aina saa vastauksen vaikkei kysyiskään mitään.
Fasebookryhmässä Niko niminen henkilö laittoi kuvan juuri saapuneesta oranssista Hilgosta Etelä-Pohjanmaalle rekisterissä uuden kinnerin sijoitin.
Lieneekö kyse foorumin nimimerkki nikosta? Onnea uudelle kinneristille!
Petri
Nojapyöräfoorumi toimii hyvin, aina saa vastauksen vaikkei kysyiskään mitään.